Bezpieczny i świadomy zakup używanego samochodu

Wrzesień 9, 2017

4

Zakup używanego samochodu to zawsze powód do stresu. Co chwila dochodzą do nas informacje o klientach, którzy zakupili samochód w bardzo złym stanie. Bywają też sytuacje, w których nabyty pojazd okazuje się być kradziony, a złodzieje tak sprytnie pofałszowali dane, że ciężko będzie znaleźć osobę winną, a w takiej sytuacji to my możemy zostać zmuszeni oddać samochód prawowitemu właścicielowi. Dlatego oględziny samochodu używanego powinny zawsze być bardzo starannie przeprowadzone.

Zasada nr 1: nie kupuj auta na własną rękę
Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu używanego, to zawsze warto, żeby towarzyszyła nam osoba, która zna się na motoryzacji. Nie tyczy się to jedynie sytuacji, w której kupujemy auto od prywatnej osoby. Możemy co prawda uznać, że idąc do komisu natkniemy się na sprzedawcę, który posiada sporą wiedzę o motoryzacji, ale nie powinniśmy w pełni ufać takiemu człowiekowi. Pamiętajmy, że tego typu osoba zawsze bardzo chce sprzedać samochodu i czasami może nie być do końca uczciwa. Towarzystwo znajomego, który doskonale wie, jak kupować używane auto, ale nie jest jakkolwiek powiązany ze sprzedawcą, jest najlepszym rozwiązaniem. Oprócz tego warto wywalczyć sobie prawo do dokonania profesjonalnego przeglądu technicznego przed dokonaniem zakupu. Wiąże się to co prawda z dodatkowym wydatkiem, ale pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki, która może kosztować nas o wiele więcej. Podstawą jest zabrać kogoś, kto zna się na samochodach i może wykonać oględziny auta po ciężkim wypadku.

Zasada nr 2: sprawdź wszystkie dokumenty
Należy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty samochodu. Jakiekolwiek przekreślenia, poprawki naniesione na papiery auta powinny od razu do tego stopnia nas zaniepokoić, że zamiast słuchać starannie przygotowanych tłumaczeń sprzedawcy, od razu zrezygnujemy z zakupu danego auta. Nie należy ufać w stu procentach informacjom pochodzącym z książeczki serwisowej, ponieważ te są często i w bardzo łatwy sposób podrabiane. Szczególnie informacja o przebiegu samochodu może być mocno zakłamana, dlatego, tak jak to zostało już wyżej zasugerowane, warto mieć przy sobie zaufanego profesjonalistę, który prawdopodobnie wykryje możliwe fałszerstwa.

Zasada nr 3: obejrzyj samochód bardzo dokładnie
Przy rozmowach z ekspertami od motoryzacji często pada pytanie, na co zwrócić uwagę kupując nowy samochód. Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta – na wszystko. Każde maleńkie zadraśnięcie, wgniecenie, zamalowanie może świadczyć o tym, że samochód miał kiedyś poważny wypadek, który został sprytnie zamaskowany. Poza dokładnymi oględzinami, na pewno warto sprawdzić grubość warstwy lakieru – używa się do tego specjalnego miernika, który jest stosunkowo tanim urządzeniem. Warto też skupić się na stanie nadwozia, ponieważ to ono stanowi część składową pojazdu, który umożliwia nam wymianę zużytych lub uszkodzonych części. Zepsute nadwozie może wiązać się z tym, że nie wymienimy niektórych elementów samochodu, a tym samym stanie się on po prostu nieużyteczny.

Zakup używanego samochodu to duże wyzwanie, ale trzymając się podstawowych zasad, będziemy cieszyć się sprawnym pojazdem przez wiele lat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *