Czy da się odnowić buty?

Marzec 21, 2017

trampki poddane renowacji

Stare ubrania, które straciły już dawny blask, można oddać do pralni albo próbować środków pomagających im odzyskać żywy kolor. A czy da się odnowić buty? Na szczęście tak! Jeśli tylko nie są poważnie uszkodzone, można spokojnie je uratować. Wystarczy odrobina cierpliwości lub oddanie butów do profesjonalnej renowacji.

Porządne czyszczenie butów

Najważniejszym krokiem jest pozbycie się piasku i kurzu przy użyciu szczoteczek i bawełnianych szmatek. Dopiero wtedy można zabrać się za czyszczenie butów na mokro. Należy pamiętać, że każdy rodzaj materiału wymaga innych środków i technik czyszczenia. Zabrudzony i zmechacony zamsz najlepiej jest porządnie wyczesać specjalną gumową szczoteczką. Pozwoli to nie tylko pozbyć się brudu, ale też wygładzić włosie. Buty materiałowe np. trampki czy espadryle najlepiej jest umyć specjalistycznym szamponem do butów. Pożółkłe podeszwy należy wyszorować specjalną pastą wybielającą. Trzeba jednak uważać, aby nie dostała się na pozostałe części buta! Spektakularny efekt przynosi także wymiana sznurówek na nowe.

Renowacja skóry

Na sneakersach czy kicksach często wraz z upływem czasu pęka skóra. Ratunkiem jest wtedy nałożenie na nią nowej farby w tym samym kolorze i polakierowanie. Najlepiej jest powierzyć to specjalistom. To samo dotyczy innych butów ze skóry licowej. Istnieją metody uzupełniania pęknięć i ubytków w skórze, jednak dobrze będzie, jeśli zajmie się tym profesjonalna firma lub zakład szewski. Dobry szewc sprawnie wymieni też obcas, podklei podeszwę czy wymieni zamek.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ważnym elementem renowacji butów jest ich impregnacja. Dobre impregnaty chronią przed wilgocią i osadzaniem się brudu. Należy użyć ich po każdym czyszczeniu butów. Dzięki porządnemu zabezpieczeniu obuwia, efekt odnowienia będzie utrzymywać się dłużej.

Kompleksowe usługi

Można również skorzystać z usług firm, które kompleksowo zajmują się renowacją obuwia. Warto zdecydować się na profesjonalną pomoc, jeśli szczególnie zależy nam na butach i nie chcemy na nich eksperymentować w domu. Co ciekawe, firmy dla których renowacja butów to pestka, często mają w ofercie również nadanie indywidualnego stylu butom, na przykład poprzez zmianę koloru butów.

Dobrze jest zastanowić się porządnie, czy nadszedł już czas na wyrzucenie ulubionych butów. W konsumpcyjnym świecie kultura naprawiania starych przedmiotów to rzadkość. Na szczęście coraz częściej renowacja butów, ubrań czy mebli jest po prostu modna. Warto poddać się tej modzie z korzyścią dla środowiska i swojego portfela!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *