Diagnoza psychologiczna – Czy jest się czego bać?

Luty 22, 2017

pacjentka diagnozowana u psychologa

Zazwyczaj pierwsze problemy z dzieckiem ujawniają się po jego pójściu do przedszkola. Jest to okres, kiedy mama zazwyczaj wraca do pracy i siłą rzeczy jest jej mniej w życiu dziecka. Jeśli dziecko ma problemy z adaptacją w przedszkolu, może czuć się zawiedzione i odrzucone. Przekłada się to często na bunt wobec rodziców. Zdarza się, że dziecko mówi, że ich nie kocha. Nie należy się tym zrażać i jak najczęściej dziecku tłumaczyć konieczność chodzenia do przedszkola oraz zapewniać o swoich uczuciach.

Nieobecność mamy sprawia, że dziecko traci poczucie autorytetu. Bardzo często zdarza się, że sami rodzice dają rozbieżne komunikaty. Mama za dane „przewinienie” odsyła ma „karnego jeżyka”, a tata tylko grozi palcem. To daje dziecku furtkę do testowania granic. Problemy zaczynają się od drobnego nieposłuszeństwa w domu. Po krótkim czasie rodzice otrzymują uwagi z przedszkola, że dziecko zaczyna zaczepiać i bić inne dzieci. Wychowawczyni w tym momencie zazwyczaj delikatnie sugeruje, że pomocna byłaby diagnoza psychologiczna i kieruje rodziców do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Co taka diagnoza psychologiczna może dać?

Przede wszystkim dostęp do zajęć wczesnego wspomagania rozwoju – jeśli zajdzie taka potrzeba. To nic strasznego, a może pomóc dziecku wyrównać jego deficyty. Do poradni psychologiczno-pedagogicznej na psychologiczną diagnozę kliniczną nie trzeba mieć skierowania, wystarczy znaleźć najbliższą jednostkę działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i zadzwonić. Zgłaszając się należy podać wiek dziecka – od tego zależy, do którego lekarza dziecko zostanie przypisane. W poradni psychologiczno-pedagogicznej w cyklu kilku spotkań (najczęściej czterech) odbędzie się diagnoza psychologiczna dziecka. Przeprowadzi ją przeszkolony do tego psycholog. Pierwsze trzy wizyty odbędą się z udziałem dziecka. Na ostatnią, będąca omówieniem spostrzeżeń, zostaniecie zaproszeni Państwo bez dziecka. Otrzymacie informację zwrotną w jakich sferach psycholog zauważył deficyty u dziecka, oraz które umiejętności należy wzmocnić.

Na czym polega psychologiczna diagnoza kliniczna dziecka?

To nic innego jak określenie potencjalnych problemów z dzieckiem i dobór odpowiednich narzędzi korygujących niewłaściwe zachowanie. Jeśli psycholog skieruje dziecko na zajęcia ze wczesnego wspomagania, to należy wiedzieć, że to po prostu swego rodzaju zabawa, nakierowana na rozwiązywanie specyficznych deficytów dziecka. Dzieci zazwyczaj lubią te zajęcia i w żadnym stopniu nie są one uciążliwe. Psycholog może skierować także dziecko na zajęcia z integracji sensorycznej lub logopedyczne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *