Kiedy warto wynająć magazyn?

Listopad 29, 2016

duzy-magazyn

Prowadzenie przedsiębiorstwa produkcyjnego to ciężki kawałek chleba. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a nasze produkty nie sprzedają się w takiej skali, w jakiej byśmy tego chcieli. Kiedy warto pomyśleć o wynajęciu magazynu? Czy Chorzów gwarantuje nam dogodne lokalizacje pod wynajem naszej hali? Czasem nasz magazyn z gotowymi produktami i surowcami produkcyjnymi jest praktycznie pusty, czasem nie ma miejsca na gotowe produkty, bo zamówiono zbyt dużo surowca, lub odwrotnie – czasem wyprodukowaliśmy tak dużą partię towaru, że nie ma możliwości, aby zmieścić tam surowce. Ważnym jest racjonalne zarządzanie łańcuchem produkcji, tak, aby nie doprowadzać do zapełnienia naszego niezbyt dużego przyzakładowego magazynu.

Czy warto wynajmować magazyny w Chorzowie?

Co jeśli jednak otrzymaliśmy ogromne zamówienie w dobrych cenach, co więcej jest to zamówienie długoterminowe. Kiedy opłaca się wynająć magazyn na produkowane towary. W takiej sytuacji rozwaga i spokój jest najlepszym doradcą. Możemy rozglądać się i poszukiwać magazyn do wynajęcia w Chorzowie, jednak inwestycja tego typu, zwłaszcza z długoterminową umową, nie powinna być podejmowana pochopnie. Chorzów dysponuje naprawdę ogromną bazą obiektów magazynowych i warto zainteresować się tamtejszym rynkiem. Sprawdźmy jednak najpierw wypłacalność naszego kontrahenta, tak aby później nie pozostać z rachunkami do zapłaty i magazynem pełnym niesprzedanych towarów. Wynajem magazynów jest w dzisiejszym świecie wyjątkowo prosty, dlatego lepiej rozważyć tą decyzję, bo podjąć ją można właściwie w każdej chwili.

Jeśli jednak okazuje się, że nasz kontrahent jest wypłacalną, stabilną firmą, regulującą faktury o czasie wtedy warto poszukać magazyn do wynajęcia. Nie powinien on być jednak wynajmowany na wyrost – jego wielkość powinna być dostosowana do potrzeb naszego przedsiębiorstwa tak, aby nie był on ani zbyt duży, ani zbyt mały. Przedsiębiorstwo, w którym odpowiednio zarządza się łańcuchem dostaw i logistyką bez problemu określi jak duże są możliwości produkcyjne i jak wielki magazyn firma jest w stanie zapełnić swoimi produktami i surowcami do produkcji.

Jakie są konsekwencje wynajęcia zbyt dużego magazynu?

Wynajęcie zbyt dużego magazynu będzie powodowało marnowanie przestrzeni magazynowej, niepotrzebny bałagan ma magazynie, a także zatrudnienie zbyt dużej ilości magazynierów. To z kolei wpłynie z pewnością niezbyt pozytywnie na nasze stosunki z kontrahentami. Wynajem magazynów o zbyt małych gabarytach również może przynieść niekorzystne skutki – trudności w poruszaniu się po magazynie, brak miejsca – ich konsekwencją są straty finansowe.

Każdy w analogicznej sytuacji zastanawiałby się nad budową własnego magazynu – inwestycja tego typu jest jednak bardzo kapitałochłonna, nie może być wykonana natychmiastowo – musi być rozłożona w czasie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstwa.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *